Sprzęgła jednokierunkowe

Sprzęgła jednokierunkowe pozwalają na przenoszenie momentu obrotowego w jedną stronę. Zaliczamy je do grona sprzęgieł tarciowych, które oprócz przenoszenia momentu obrotowego mogą go jedynie wspierać.

Wykorzystywane są w pojazdach mechanicznych, dmuchawach i wentylatorach. Doskonale sprawdzą się również w roli blokady ruchu powrotnego.

No items found.

Budowa sprzęgła jednokierunkowego

Sprzęgła jednokierunkowe służą do łączenia wałów. Składają się z członu napędzającego, który znajduje się na wale napędzającym oraz członu napędzanego umieszczanego na wale napędzanym.

Elementy blokujące w sprzęgłach jednokierunkowych

Między pierścieniami sprzęgieł jednokierunkowych znajdują się elementy blokujące w postaci krzywek zaciskowych lub rolek. Uwalniają się one na wskutek działania siły odśrodkowej po osiągnięciu odpowiedniej ilości obrotów na sekundę.

Jak działa sprzęgło jednokierunkowe?

Sprzęgła jednokierunkowe są w stanie przenosić moment obrotowy w jedną stronę. Sprawdzają się również doskonale w działaniach związanych z zamianą ruchu posuwisto-zwrotnego w krokowy ruch obrotowy (takty). Do przeniesienia napędu w dwie strony opracowane zostały sprzęgła dwukierunkowe.

Zasada działania sprzęgieł jednokierunkowych

Zasada działania sprzęgieł jednokierunkowych jest stosunkowo prosta. W sytuacji, gdy siła działania części napędzanej jest wystarczająco duża to pod wpływem działania siły odśrodkowej wysuwają się elementy blokujące. Wtedy sprzęgła jednokierunkowe zaczynają przenosić moment obrotowy w jedną stronę.

Sprzęgło jednokierunkowe - zastosowanie

Sprzęgła jednokierunkowe znajdują szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu. To popularne rozwiązanie w maszynach, które w celu uzyskania innego kierunku ruchu przechodzą w ruch jałowy. Te sprzęgła są również używane jako blokady ruchu powrotnego (backstop). Używa się ich również jako wolnobiegi taktujące, gdzie zamieniają ruch posuwisto-zwrotny w krokowy ruch obrotowy.

Gdzie montuje się sprzęgła jednokierunkowe?

Sprzęgła jednokierunkowe wykorzystywane są silnikach elektrycznych, przenośnikach taśmowych, dmuchawcach, wentylatorach oraz sprężarkach. Ten rodzaj produktów może być również montowany w pojazdach mechanicznych oraz obrabiarkach.

Jak zamontować sprzęgło jednokierunkowe?

Sprzęgła jednokierunkowe należą do grona produktów, które są stosunkowo łatwe w montażu. Na samym początku konieczne będzie oczyszczenie wszystkich stykających się powierzchni. Pierścień zewnętrzny zamocuj używając śrub i uszczelek dostarczonych z wolnobiegiem. Pamiętaj o uwzględnieniu właściwego kierunku obrotów.

Najlepsze sprzęgła kierunkowe

Sprzęgła jednokierunkowe należą do grona produktów znajdujących się w portfolio wielu producentów elementów przeniesienia napędu. Z tego grona na wyróżnienie z pewnością zasługują towary wyprodukowane przez należącą do koncernu Schaeffler markę INA. Wysoką jakością cieszą również produkty japońskich marek: NSK, JTEKT (KOYO) oraz KYK. Sprzęgła jednokierunkowe stanowią również ważną część oferty marki ISKRA, które są produkowane przez polską fabrykę w Kielcach.