Przekładnie walcowo-stożkowe

Przekładnie walcowo-stożkowe są zaawansowanym rozwiązaniem technicznym, które pozwala na efektywne przekazywanie napędu pod kątem prostym. Są także typem przekładni zębatych składających się z co najmniej dwóch stopni redukcji. Jeden stopień stanowią koła stożkowe, natomiast kolejne to stopnie walcowe.

Przekładnia walcowo stożkowa jest również przekładnią kątową. Przekładnie kątowe umożliwiają zmianę kierunku przeniesienia napędu równocześnie zmieniając moment obrotowy oraz prędkość.

No items found.

Przekładnie walcowo-stożkowe - sprawność

Dzięki wysokiej sprawności, są idealne w przypadkach, gdy zależy nam na ekonomiczności i oszczędności energii. Dla przykładu, przekładnia walcowo-stożkowa o przełożeniu 100 posiada sprawność około 90%. Dla porównania podobnej wielkości przekładnie ślimakowe mogą mieć sprawność wynoszącą zaledwie 50-60%.

Przekładnia walcowo-stożkowa może pracować w obu kierunkach obrotu oraz przy szerokim zakresie wejściowej prędkości obrotowej. To sprawia, że przekładnie walcowo-stożkowe są coraz częściej wykorzystywane w przemyśle jako bardziej przyjazne dla środowiska oraz bardziej wydajne energetycznie.

Jakość wykonania przekładni walcowo stożkowych

Przekładnie walcowo-stożkowe znajdujące się w ofercie sklepu Margo24 charakteryzują się wysoką jakością wykonania. Nasza oferta obejmuje wykonane metodą wtrysku przekładnie w korpusach aluminiowych i żeliwnych. Impregnowane próżniowo korpusy aluminiowe są wyjątkowo szczelne i nadają się do ewentualnego malowania.

Wyjątkową cechą korpusów jest ich użebrowanie. Użebrowanie wewnętrzne wzmacnia korpus i pozwala na przenoszenie dużych sił i momentów obrotowych. Z kolei użebrowanie zewnętrzne doskonale odprowadza ciepło, przez co reduktor nie przegrzewa się​.

Budowa przekładni walcowo stożkowych

Kluczowym elementem przekładni walcowo-stożkowych są stożkowe koła zębate. Ich wytrzymałe zazębienie skośne w stopniu walcowym oraz zęby łukowe w stopniu stożkowym przenoszą większe obciążenia od klasycznych przekładni o zębach prostych. Wpływa to również z znacznym stopniu na cichobieżność napędu.

Przekładnie walcowo stożkowe - montaż

Przekładnie walcowo-stożkowe są łatwe w montażu.  Przekładnie ślimakowe z łatwością zamienimy na wysoko sprawne przekładnie walcowo-stożkowe bez konieczności poważnych zmian w konstrukcji. Reduktory są najczęściej łączone z silnikami elektrycznymi za pomocą kołnierza w standardzie IEC.

Moment obrotowy jest przekazywany przez wał zdawczy pomocą sprzęgła. W przypadku wykonania przekładni z tuleją drążoną motoreduktor może być zamontowany bezpośrednio na wale maszyny. Przekładnie walcowo-stożkowe  znajdujące się w naszej ofercie mogą być zamienne mocowaniem dla przekładni innych producentów​.

Zastosowanie przekładni walcowo stożkowych

Przekładnie walcowo-stożkowe znajdują zastosowanie w wielu różnych dziedzinach przemysłu. Ich wysoka sprawność pozwala na zastosowanie w miejscach, gdzie wymagana jest duża moc i sprawność. Są one również bardzo efektywne w przekazywaniu napędu pod kątem prostym, co sprawia, że są one idealnym rozwiązaniem do zastosowań wymagających kompaktowej i zwartej zabudowy napędu w maszynie.