Łożyska stożkowe w obudowie

Niedzielone, jednoczęściowe obudowy łożysk trafiające do klienta w komplecie, od razu gotowe do montażu na wale napędowym. W środku oprawy montowane jest łożysko stożkowe, które zapewnia większe nośności oraz dłuższy czas bezawaryjnej pracy.

Łożyska stożkowe montowane są również do dzielonej obudowy łożysk. Ten rodzaj produktów doskonale sprawdza się w miejscach występowania dużych obciążeń osiowych i zanieczyszczeń. Łożyska samonastawne w tej samej aplikacji ulegałyby szybkim awariom.

No items found.

Jakie łożyska stożkowe umieszczamy w obudowie?

Łożysko stożkowe jest świetne w przenoszeniu sił promieniowych, osiowych oraz obciążeń złożonych. Składa się z pierścienia wewnętrznego, jednego rzędu stożkowych wałeczków i pierścienia zewnętrznego. Jest to łożysko rozłączne. Ten typ łożyska ma zamontowane elementy toczne ścięte w jednym kierunku w kształt stożka. Właśnie nim łożysko stożkowe zawdzięcza swoje specyficzne właściwości.

Obudowy łożysk stożkowych

Niedzielone konstrukcje obudowy łożysk stożkowych zapewniają dużą odporność całego zespołu na obciążenia. Dlatego tego typu rozwiązania stosowane są w miejscach szczególnie narażonych na duże obciążenia. Taka oprawa łożyskowa jest najczęściej budowana z żeliwa oraz mocowana na wkręt.

Łożyska stożkowe mogą być montowane również do obudowy dzielonej (typ SN). W takim wypadku obudowy łożysk kupowane są osobno. Następnie dobierane jest odpowiednie do tej oprawy łożysko stożkowe. Do dzielonej obudowy łożysk montowane są także inne rodzaje produktów takich jak: łożyska kulkowe wahliwe, łożyska baryłkowe lub łożyska walcowe.

Dlaczego warto stosować łożyska stożkowe?

Łożyska stożkowe są w stanie przenosić bardzo duże obciążenia promieniowe oraz stosunkowo duże obciążenia osiowe. Ten rodzaj produktów doskonale sprawdza się w aplikacjach przemysłowych, które wymagają przenoszenia obciążeń złożonych. Użycie łożysk stożkowych umożliwia ustawienie wału oraz przekierowanie obciążeń wzdłużnych i poprzecznych.

Montaż zespołu z łożyskiem stożkowym

Proces montażu zespołu łożyskowego jest podobny niezależnie od rodzaju użytego łożyska. Niedzielone obudowy łożysk montujemy w całości umieszczając łożysko na wale oraz mocując obudowę do podłoża. W przypadku wersji dzielonych na początku procesu montażu umieszczamy łożysko na wale. Dopiero później montowane są dzielone obudowy łożysk, które wypełniane są smarem. Warto pamiętać, że obudowa łożyska powinna być dokręcona z właściwym momentem obrotowym za pomocą klucza dynamometrycznego.

Prawidłowa eksploatacja zespołów z łożyskiem stożkowym

Łożysko stożkowe zamontowane w obudowie musi być w odpowiedni sposób smarowane. Negatywny wpływ na długość pracy łożyska może mieć zarówno zbyt duża jak i zbyt mała ilość środka smarnego. Znajdujące się w środku oprawy łożysko musi być również w odpowiedni sposób zabezpieczone przed zabrudzeniami oraz wilgocią.

Zastosowanie zespołów z łożyskiem stożkowym

Zespół łożyskowy z łożyskiem stożkowym sprawdza się doskonale w miejscach, gdzie standardowe łożyska samonastawne nie byłyby w stanie poradzić sobie z panującymi obciążeniami. Dlatego tego typy łożyska są używane przy transporcie materiałów sypkich. Łożysko stożkowe używane jest także w przemyśle górniczym oraz kruszywach.

Wyszukiwanie produktu

Na stronie naszego sklepu internetowego znajdziesz różnego rodzaju obudowy oraz praktycznie wszystkie kategorie łożysk tocznych. Wybierz najbardziej odpowiednie dla siebie łożysko, oprawę lub cały zespół łożyskowy.  W kwestii doboru łożyska może również liczyć na naszą kadrę ekspertów.