Łożyska stożkowe

Łożyska stożkowe stosowane w przemyśle są zdolne do przenoszenia dużych obciążeń promieniowych oraz wysokich obciążeń osiowych. Tak jak standardowe łożyska toczne posiadają pierścień zewnętrzny, pierścień wewnętrzny oraz elementy toczne. Cechą charakterystyczną łożyska stożkowego jest kształt elementów tocznych. Linie rzutowania powierzchni tych elementów przecinają się w jednym punkcie osi łożyska. Od kąta nachylenia bieżni łożyska stożkowego zależy jak duże obciążenia promieniowe może być przez nie przenoszone.

No items found.

W jaki sposób łożysko stożkowe przenosi obciążenia osiowe?

Pod pewnymi względami łożyska stożkowe przypominają łożyska kulkowe skośne jednorzędowe. Jednak posiadają od nich o wiele szersze zastosowanie. Łożyska stożkowe mogą przenosić znaczne siły osiowe ze względu na stożkowe bieżnie po których poruszają się elementy toczne mające kształt stożka. Od wielkości kąta bieżni zależą dopuszczalne obciążenia osiowe oraz możliwe do przeniesienia obciążenia promieniowe.

Łożyska stożkowe jednorzędowe

Standardowe łożysko stożkowe składa się z elementów tocznych umieszczonych na pierścieniu wewnętrznym oraz pierścienia zewnętrznego. Łożyska toczne są rozłączne. Tak zbudowane łożyska stożkowe przenoszą bardzo duże siły promieniowe oraz obciążenia osiowe w jednym kierunku. Zdolność przenoszenia sił osiowych w obu kierunkach zapewnia montaż łożysk stożkowych w parach, w układzie O lub X. Na rynku spotykane są również łożyska stożkowe dwurzędowe oraz łożyska stożkowe wielorzędowe (np. łożyska stożkowe czterorzędowe).

Gdzie stosowane są stożkowe łożyska?

Łożyska stożkowe używane są najczęściej w pojazdach mechanicznych. Montowane są w skrzyniach biegów oraz piastach samochodów. Zapewniają przenoszenie dużych obciążeń złożonych. To podwójne działanie sprawia, że są używane w wielu gałęziach przemysłu. Osadza się je w zamkniętych komorach lub oprawach łożyskowych. Bez problemu przenoszą obciążenie, nawet w trudnych warunkach. Negatywne działanie pyłów na trwałość łożysk stożkowych można zminimalizować poprzez użycie uszczelnień.