Łożyska baryłkowe

Łożysko baryłkowe tworzą pierścień zewnętrzny oraz pierścień wewnętrzny wraz z koszykiem i elementami tocznymi. Najbardziej popularne są łożyska baryłkowe dwurzędowe, które posiadają elementy toczne ułożone w dwa rzędy baryłkowatych wałeczków. Taka konstrukcja pozwala przenosić duże obciążenia promieniowe oraz w ograniczonym stopniu obciążenia osiowe w obu kierunkach.

No items found.

Jak zbudowane są łożyska baryłkowe?

Łożysko baryłkowe przypomina swoją budową standardowe łożyska toczne. Ich konstrukcja składa się z dwóch pierścieni oraz elementów tocznych w kształcie baryłek umieszczonych w koszu. Taka budowa sprawia, że łożyska baryłkowe są w stanie znosić duże obciążenia promieniowe. Na pierścieniu zewnętrznym znajduje się otwór oraz rowek pozwalający na smarowanie łożyska. Łożysko baryłkowe może być smarowane olejem lub smarem plastycznym. W zależności od serii produktowej łożyska baryłkowe mogą posiadać standardowe otwory owalne lub otwory stożkowe.

Czy łożyska baryłkowe mogą przenosić obciążenia osiowe?

Łożyska baryłkowe dwurzędowe są w stanie w ograniczonym stopniu przenosić obciążenia osiowe w obu kierunkach. Jedynie odmiany jednorzędowe łożysk baryłkowych przenoszą siły osiowe w jednym kierunku. Charakterystyczna budowa tych łożysk sprawia również, że łożysko baryłkowe cechuje pewna odporność na brak współosiowości oraz ugięciu wału. Dzieję się tak ponieważ dwie skośnie ułożone bieżnie na pierścieniu wewnętrznym mogą wychylać się w ograniczonym zakresie na jednej, kulistej bieżni na pierścieniu zewnętrznym.

Zastosowanie łożysk baryłkowych

Takie produkty używane są do łożyskowania wałów wielkogabarytowych. Łożyska baryłkowe ma cechy pozwalające przenosić dużo większe obciążenia promieniowe niż podobnej wielkości łożyska kulkowe. Z tego względu znajduje swoje zastosowanie w najbardziej wymagających branżach przemysłu. Są odporne na zatarcie, ścieranie oraz błędy niewspółosiowości.